נגישות
  • ניווט בעזרת מקלדת
  • התאמה לעוורי צבעים (גווני שחור/לבן)
  • התאמה לכבדי ראיה (צבעוניות הפוכה)
  • פונט נגיש
  • AAA
  • ביטול הנגישות (תצוגה רגילה)
  • נוסף לסל קניות:

החשיבות של התקנת תאי שירותים לילדים בגנים ובכיתות

ילדים קטנים פוקדים את תאי השירותים במוסדות הציבוריים מידי יום. אך, אם לא תעשה התאמה מדויקת למידותיהם, סביר להניח שבגילאים מסוימים אותם ילדים לא יוכלו לעשות שימוש בטיחותי ועצמאי בתאים הסטנדרטיים.

לשם כך נדרש לתת פתרונות מתאימים המלווים בתכנון ייעודי מראש. במאמר זה נסקור מהם תאי שירותים לילדים? באיזה גילאים הכי חשוב להתקין שירותים מותאמים? ולמה זה כל כך חשוב?

שאלנו את המומחים של מנל את כל השאלות וריכזנו עבורכם את התשובות.

 

מה הם תאי שירותים לילדים?

תאי שירותים לילדים הם תאים המותאמים לגודל, לגובה ולשימוש של הילדים. אלה הם עיקר השיקולים שיש לקחת בחשבון בעת תכנון תאי שירותים לילדים:

  • גודל השירותים, לרבות גודל האסלה אשר צריכה להיות קטנה יותר מהגודל הסטנדרטי הנהוג והמקובל בשירותים ציבוריים לאנשים מבוגרים.
  • התאמת גובה המתקנים לרבות מראות, מתקני סבון, כיורים, מתקני נייר טואלט, מתקני ייבוש ידיים, מיקום המנעול בדלת (אם בכלל נדרש), מיקום הרווחים במחיצות וכו'.
  • מגן אצבעות לדלת- הכוונה ליריעה ארוכה הנמתחת לאורך החיבור בין הדלת למשקוף או המחיצה, אשר מטרתה למנוע מצב שבו אצבעות הילדים נתפסות ברווח שבין הדלת למשקוף.

כמובן שאת כל הפרמטרים הנ"ל יש להתאים בהתאם לגילאים ולמידות של הילדים אשר עתידיים להשתמש בשירותים הציבוריים. מידות של שירותים לילדים בגן טרום חובה לא הרי כמידות של שירותים לילדים בכיתות ה' ו-ו' בבית ספר יסודי.

 

באיזה גילאים הכי חשוב להתאים תאי שירותים לילדים?

כשאנחנו מדברים על תאי שירותים לילדים אנחנו מתכוונים לתאים המותאמים לילדים בטווח הגילאים של 2 עד 12. מצד אחד מדובר בילדים עצמאיים שעל פי רוב יכולים להשתמש לבד בשירותים, מצד שני בגלל הגודל הפיזי היחסית קטן שלהם, אנחנו נדרשים לעשות התאמות ולשלב במהלך השימוש שלהם עזרים נוספים כמו ישבנון, מקטין אסלה, על מנת שיוכלו להשתמש בתאי השירותים בבטחה ובאופן עצמאי עד כמה שניתן.

לא תמיד אביזרים אלה מספקים את הבטיחות והעצמאות הנדרשים ולכן חשוב מלכתחילה לתכנן באותם מוסדות ציבוריים שירותים מותאמים לקטנים בגילאים הללו.

 

למה חשוב להתקין שירותים לילדים במוסדות ציבוריים?

בשם הפרקטיות

הסיבה הראשונה שמובילה את מנל בהתקנת שירותים לילדים היא כמובן בשם הפרקטיות. בדרך כלל נהוג שילדים קטנים במוסדות ציבוריים, בעיקר בגילאי טרום חובה, חובה וכיתה א' פוקדים את השירותים באופן עצמאי ללא קבלת סיוע מאנשי הצוות.

לכן אנחנו נרצה שיהיה להם כמה שיותר נח להתנייד ולהתנהל באופן עצמאי עם נוחות מקסימלית. זה אומר שהם לא צרכים לעלות על שום מדרגות ולא צרכים תמיכה של שום אביזר חיצוני בשביל להתיישב על אסלה שהיא במידות שלהם ומותקנת בגובה המתאים. זה גם אומר שהם יכולים לשטוף לאחר מכן ידיים ולנגבם מבלי לתפס או להתאמץ, בצורה נוחה ונגישה.

למען הבטיחות

שירותים לילדים הם שירותים בטיחותיים יותר. זה אומר שאין סכנה של נפילה מגובה או חלילה נפילה אל תוך האסלה (וכן, היו לא מעט מקרים מהסוג הזה). הבטיחות של הילדים שלנו היא כמובן לפני הכל.

כי מגיע להם

בדיוק כמו שאנחנו דואגים לנגישות והתאמה של אוכלוסיות מיוחדות בשירותים ציבוריים ככה אנחנו גם רוצים לדאוג לילדנו הקטנים שבשל גילם וגובהם הם נדרשים התאמות מיוחדות.

במנל מאמינים שבמיוחד במקומות שבהם השימוש היום יומי הוא ייעודי לילדים, כמו בגני ילדים ובתי ספר, חשוב לראות את הילדים ולענות על הצרכים שלהם.

לעודד את העצמאות שלהם

ילד שמסוגל להתנהל לבד בשירותים יחוש תחושת עצמאות, מסוגלות וידע להתנהל טוב יותר בעולם וכן, זה מתחיל מהדברים שלכאורה נראים לנו מינוריים, כמו שימוש בשירותים, למרות שהם כלל לא מינוריים. השילוב של התחושה שמבוגר משדר לילד 'אני סומך עליך' יחד עם התנאים המתאימים המסופקים בשירותי ילדים, מעודד את הילד לחקור את הסביבה שלו ולגלות על עצמו לא מעט דברים מפתיעים ומשמחים.

 

תקן מיוחד

תקן מיוחד קובע מספר שונה של תאי שירותים ותקן שונה עבור גודל התאים למוסדות המיועדים לילדים בלבד כמו גני ילדים וכיתות לימוד. כן חשוב להזכיר, שגם במקומות שהתקן לא מחייב תאי שירותים לילדים, כלומר במקומות ציבוריים שהשימוש הוא משולב למבוגרים ולילדים כאחד, כן אפשר ומומלץ להתקין מספר תאיים ייעודיים לילדים כדי לאפשר שימוש נוח לילדים (וגם להורים שלהם שלרוב נדרשים לתמוך בילדיהם 'בתנאים לא תנאים').

כשמתכננים שירותים ציבוריים כמובן שחשוב בראש ובראשונה להתחשב באופי המקום, בשאלה מי יבקר בו ובתדירות הביקורים, על מנת לאפשר שימוש נוח ובטוח בצורה מקסימלית.

 

לסיכום

ניתן להשיג שירותים לילדים במוסדות ציבוריים באמצעות המומחים של מנל אשר ברשותם ידע מקצועי רב ואפשרות להתאים פתרונות אישית לכל צורך שקיים. מוזמנים לפנות למנל לייעוץ וקבלת שירות לצורך הפיכת שירותי הילדים לנוחים ובטוחים.