נגישות
  • ניווט בעזרת מקלדת
  • התאמה לעוורי צבעים (גווני שחור/לבן)
  • התאמה לכבדי ראיה (צבעוניות הפוכה)
  • פונט נגיש
  • AAA
  • ביטול הנגישות (תצוגה רגילה)
  • נוסף לסל קניות:

טיפוח הרגלי היגיינה בריאים בקרב ילדים: התחלה נכונה להמשך חיים בריאים

חשיבות ההיגיינה מוכרת וידועה היטב ברחבי העולם כולו כבר תקופה ארוכה. בשנים האחרונות נוכחנו להכיר מקרוב את השלכותיה וכוחה של היגיינה ומוצריה.

היגיינה היא כביכול מובנת מאליה, אבל מגפת הקורונה המחישה לנו משהו שכאילו כבר לא האמנו בו, או היינו שאננים אליו. מחסור בהיגיינה הוא מסוכן.

לכן הכי טוב שנוכל לבקש בתחום הוא הקניית הרגלי היגיינה מגיל צעיר, ככה שפעולות מסוימות פשוט יהפכו להרגל אוטומטי שאין עליו פשרות. הבעיה, אתם ודאי יודעים, היא שהקניית הבנה זו בילדים בגיל צעיר היא משימה בלתי אפשרית.

ככה יוצא שהמקלחת שאנחנו המבוגרים מחכים לה כל היום, נתפסת אצל הילדים כעונש. בקשה לשטיפת ידיים לפני הארוחה הופכת אתכם להורים הכי גרועים ביקום, שלא לדבר על צחצוח שיניים.

 

מדוע חשוב ללמד היגיינה לילדים צעירים

הצגת הרגלי היגיינה לילדים בגיל צעיר היא חיונית מכיוון שהרגלים שנקבעו בילדות המוקדמת נוטים להידבק ולהישאר. כאשר ילדים לומדים את משמעות ההיגיינה וכיצד לשמור עליה, הם מניחים את הבסיס לבריאות ולרווחה לכל החיים. עדיף אם כן להתרגל ולתרגל.

יתרה מכך, היגיינה טובה ונכונה, מן הסתם מסייעת במניעת מחלות וזיהומים, מה שיוביל לשיעור נמוך יותר של היעדרות ממסגרות חינוכיות. ילדים המבינים את ערך הניקיון הופכים להיות יותר מודעים לעצמם וסומכים על עצמם, בשאיפה שיגדלו להיות אדם בוגר הלוקח אחריות על בריאותו וניקיונו האישי.

 

היתרונות של שיטות היגיינה מוקדמות

מניעת מחלות-  היגיינה נכונה יכולה לסייע במניעת מחלות וזיהומים רבים הנגרמים על ידי חיידקים ווירוסים והעברתם מאחד לשני.

הערכה עצמית- ידוע וברור כי ניקיון מוביל לשיפור במראה החיצוני וקבלה חברתית טובה יותר.

פיתוח אחריות- לימוד ילדים על היגיינה מקדם גם אחריות, משמעת ומיומנויות ארגוניות.

 

דרכים ללמד ילדים על היגיינה

גישות שונות פועלות עם ילדים שונים, אך הנה כמה שיטות כלליות לעידוד הרגלי היגיינה-

ילדים מחקים לעתים קרובות את הוריהם או המטפלים שלהם. הראו להם כיצד לשטוף ידיים כראוי, לצחצח שיניים ולהתרחץ באופן קבוע. השגיחו ובדקו שהתהליך מתבצע בצורה תקינה. לעיתים בשגרת היום אנו נוטים לוותר כי התייאשנו מהבקשות החוזרות והנשנות. אל תוותרו, בסוף זה יקרה לבד. 

הפכו את זה לכיף- השתמשו בשירים, סיפורים או משחקים הקשורים להיגיינה. ישנם מספר רב של ספרי ילדים וקריקטורות זמינות היכולים להפוך את הלמידה על היגיינה למהנה.

השתמשו בתמונות חזותיות- השתמשו בתרשימים וברשימות ביקורת/ טבלאות/ מדבקות וניקוד על מנת להזכיר להם את שגרת ההיגיינה היומית שלהם. תגמלו על שמירה רציפה ונכונה של ההיגיינה שלהם. אלו יכולים להניע את ילדכם לשתף פעולה עם העניין. 

הסבירו את הסיבה- עזרו להם להבין מדוע היגיינה חשובה. דברו על חיידקים וכיצד היגיינה יכולה לשמור על בריאותנו.

אביזרי היגיינה- אפשרו להם לבצע את מטלות הניקיון באופן נוח ויעיל על ידי השקעה (לא גדולה) באביזרי היגיינה נוחים וזמינים

 

מתי ואיך להתחיל ללמד היגיינה לילדים

למרות שהתהליך יכול להתחיל כבר בגיל הפעוט, עם שיטות כמו שטיפת ידיים וצחצוח שיניים, גיל 4-5 שנים הוא זמן טוב להתחיל להסביר את מושג ההיגיינה. זה הגיל שבו ילדים מתחילים להיות מודעים יותר לגופם ויש להם את היכולת הקוגניטיבית להבין את המושג חיידקים וניקיון.

זכרו, סבלנות ועקביות הם המפתח. היגיינה עשויה להיראות כמו מושג מופשט לילדים, אבל עם הגישה הנכונה, הם יכולים להבין ולתרגל אותה. לבסוף, זכרו לשמור על טון חיובי ומעודד. שיטות היגיינה צריכות להיות חלק קבוע מהיום שלהם, לא מטלה או עונש.

טיפוח הרגלי היגיינה אצל ילדים מגיל צעיר הוא השקעה בבריאותם העתידית. ככל שהם מתבגרים, הרגלים אלה יהפכו לטבע שני, מה שיהפוך אותם לאנשים אחראיים שמעריכים את בריאותם ורווחתם.

אצלינו במנל תוכלו למצוא מבחר גדול של אביזרי היגיינה אשר יעודדו ויקלו את תהליך הלמידה והפעולות היומיומיות שאנו שואפים להפוך לשגרה.